18.04.2018 – Kontakt z chińskim producentem – Targi China Homelife.

W roku 2018 odbywa się kolejna już edycja targów China Homelife. O tym jak odpowiednio nawiązać kontakt z chińskim producentem odpowie Patrycja Pendrakowska. Chcesz nawiązać współpracę biznesową z dostawcami z Chin? Weź udział w naszym webinarze i poszerz swoją wiedzę na ten temat!

Szkolenie skierowane jest szczególnie dla:

  • osób, które chcą nawiązać współpracę z chińskimi producentami,
  • odbiorców poszukujących nowych dostawców,
  • firm, które szukają produktów wytwarzanych na Dalekim Wschodzie.

Webinar Kontakt z Chińskim producentem – Targi Homelife 2018 odbył się 18.04.2018 (środa) o godzinie 13.00.

Pytania i odpowiedzi o imporcie drobnicy z Chin

 
 
1. Czy w aplikacji O2O jest dostępny język polski?
 
Tak, jest dostępny. 🙂
 
2. Czy wstęp na targi dla importerów/innych firm jest płatny?
 
Wstęp na targi jest bezpłatny. Stoiska są przede wszystkim chińskie. Ewentualnie można zawsze dopytać się organizatorów czy jest możliwość wystawienia, ale raczej są to targi przede wszystkim zorganizowane specjalnie dla wystawców z Chin. Standardowo nie znajdziemy tam na przykład polskich producentów odzieży. Są za to polskie firmy logistyczne czy doradcze.
 
3. Jakie małe prezenty dla Chińczyków są odpowiednie? Co Pani proponuje?
 
Proponuję małe upominki z bursztynu, bardzo istotne jest ich ładne opakowanie. Dobrze jest zadbać o czerwone pudełka. Poza tym można również podarować czekoladki lub alkohol. 
 
4. Jaka jest możliwość weryfikacji kontrahenta? Ile czasu to zajmuje?
 
W targach biorą udział zweryfikowani kontrahenci, natomiast inną kwestią pozostają negocjacje ceny i jakości produkty- tutaj na pewno warto jest uważać. Zapraszamy na warsztaty 6 czerwca- będziemy o tym rozmawiać. Temat poruszony będzie także podczas webinaru 13 czerwca.
 
5. Czy chińscy wystawcy i producenci są zweryfikowani przed udziałem w targach?
 
Tak, biorą w nich udział zaufani producenci i wystawcy.
 
6. W trakcie negocjacji ceny towaru, która ostatecznie mnie zadowoliła zatrzymał mnie koszt wysłania próbek (1 szt. 33$, produkt 28$) i nie wiem w jaki sposób dalej negocjować z Chińczykiem. Czy może Pani coś doradzić?
 
Ja bym zgodziła się zapłacić. Jeśli nie mają Państwo podpisanej umowy, to można zrozumieć, że nie chce wysyłać produktu w ciemno. Z drugiej strony to również zależy od tego jak drogi jest sam produkt. Być może ma negatywne doświadczenia z wysyłaniem próbek, których nikt potem nie zamawia. Warto się zastanowić czy podczas targów nie będzie firm, które mogą z takimi próbkami do Pana przyjechać – wtedy będzie Pan miał lepsze rozeznanie. Ewentualnie poszukać tańszego sposobu na wysłanie próbówek do Polski. 
 
7. Czy rozpoczynając import z Chin lepiej założyć działalność w Polsce czy w Chinach (kwestie podatkowe)?
 
Nie jestem pewna odpowiedzi na pytanie, to też zależy od branży. Proces zakładania działalności w Chinach to kosztowna sprawa. A wydaje mi się, że chcąc sprzedawać w Polsce musi Pan mieć i tak działalność gospodarczą w PL lub UE.
 
8. Czy fabryka produkująca w Chinach może nadużyć praw zawartych w kontrakcie i rozpocząć produkcję naszego brandu na rynek chiński, nawet jeśli będzie dotyczyło to eksportu do Polski?
 
Tak, niestety tak się zdarza, mimo, że firma nie powinna tego robić.
 
9. Czy zarejestrowanie brandu w europejskiej bazie chroni znak towarowy w Chinach? Czy trzeba dokonać rezerwacji w Chinach?
 
Trzeba to koniecznie zrobić w Chinach. Zarejestrowanie brandu w Europie w realiach chińskich niestety nic nie da. 🙁

Prowadzący:

Prowadzący Webinar o imporcie Podręcznik Importera

Patrycja Pendrakowska

chinahomelife.com.pl

Od maja 2017 pełni funkcję prezesa w Centrum Studiów Polska-Azja będąc ekspertem w dziedzinie Chin. Ukończyła sinologię, etnologię oraz socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Otrzymała liczne stypendia naukowe na seminaria i badania w Europie oraz Chinach. Bierze udział w rozbudowanych projektach związanych z problemami krajów Dalekiego Wschodu i prowadzi wydawnictwo Asian Century. Doktorantka w instytucie filozofii UW.